22-31 august, ARCUB – HANUL GABROVENI

editia 9

Biletele pot fi achiziționate de pe www.bilete.ro sau de la Casa de Bilete ARCUB-Gabroveni. Prețul unui bilet este de 35 RON.

Pe toată durata festivalului puteți vizita în Foaierul ARCUB expoziția NEGAȚIA DADAISTĂ.

22 – 31 august – PERFORMANCE DADA – by Mirela Trăstaru. Spectatorii UNDERCLOUD vor avea ocazia să lucreze împreună cu bine-cunoscuta pictoriță și să semneze lucrarea UNDERCLOUD 2016.

Luni, 22 august 

19:00 – NESOMN, regia: Arcadie Rusu

20:00 – FATA DIN CURCUBEU, regia: Lia Bugnar

21:00 – NESOMN, regia: Arcadie Rusu

21:30 – BUZUNARUL CU PÂINE, regia: Alexandru Nagy

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu

 

Marți, 23 august

19:00 – PHILOCTETES, regia: Sissy Papathanassiou (spectacol în greacă cu supratitare în engleză)

20:00 – GIGEL, regia: Vlad Zamfirescu

21:30 – BUCUREȘTI INSTALAȚIE UMANĂ, regie colectivă

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Miercuri, 24 august

19:00 – CONTROL FREAKS AND MORE, regia: Nimrod Freed

20:00 MĂLĂIEȘ ÎN CĂLCĂIEȘ, regie colectivă

21:30 – SÂMBĂTĂ: AVERSE!, regia: Matei Lucaci-Grunberg

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Joi, 25 august

16:00 – CRĂCIUN LA PALAT, regia: Chris Simion-Mercurian (spectacol lectură – SOLD OUT)

19:00 – CRĂCIUN LA PALAT, regia: Chris Simion-Mercurian (spectacol lectură)

20:30 – ERA OK ȘI LA 60, regia: Răzvan Vasilescu

21:30 – THE SUNSET LIMITED, regia: Andrei și Andreea Grosu

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Vineri, 26 august

10:00 – SPIRITUL DE AVANGARDĂ, DE LA DADA LA SCENA CONTEMPORANĂ – Sala Arcelor (conferință – intrare liberă, moderator Octavian Saiu)

18:00 – ISTORIA COMUNISMULUI REPOVESTITĂ PENTRU BOLNAVII MINTAL, regia: Slava Sambriș

19:30 – OMUL-PERNĂ, regia: Eugen Gyemant

20:00 – COPILUL DIVIN, dramatizarea și regia: Chris Simion-Mercurian (spectacol lectură)

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Sâmbătă, 27 august

16:00 – TEATRUL INDEPENDENT ÎN ASIA DE SUD-EST, conferință susținută de Benny Lim, Hong Kong, moderator Octavian Saiu intrare liberă

17:00 – COPILUL LUI NOE, dramatizarea și regia: Chris Simion-Mercurian (spectacol lectură)

18:00 – CREDITUL, regia: Mihai Constantin

19:00 – HEDWIG AND THE ANGRY INCH: THE MISSING HALF, regia: Iris Spiridon

20:00 – VOIX DANS LE NOIR, creație marionete, interpretare și regie: Eric Deniaud (spectacol în limba franceză)

22:00 – ZIUA NECUNOȘTINȚEI, regia: Alex Ștefănescu

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Duminică, 28 august

12:00 – SHAKESPEARE STORIES, workshop susținut de actorul Marian Râlea

17:00 – CABARET DADA, de Matei Vișniec

19:00 – LUNGS, regia: Nicolae Constantin Tănase

20:30 – BLACK & WHITE, regia: Anca Maria Colțeanu

22:00 – SILENT STRUGGLE, de Bogdan Bolohan

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Luni, 29 august

18:00 – LILIOM, regia: Zsuzsánna Kovács

19:00 – DURERI FANTOMĂ, regia: Bogdan Budeș

21:00 – 30 PLUS, regia: Alexandru Bogdan

22:00 – ONE DAY WE WILL ALL BE HAPPY, regia: Veaceslav Cebotari (Spectacol în limba engleză)

23:00 – ONE DAY WE WILL ALL BE HAPPY, regia: Veaceslav Cebotari (Spectacol în limba rusă)

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

  

Marți, 30 august

14:00 – Metodele experimentale ale Centrului Teatral Meyerhold, workshop cu Elena Kovalskaya, intrare liberă

17:00 – ONE-TO-ONE, dialog cu regizoarea Mariana Cămărășan, actrița Florina Gleznea și dramaturgul Marco Tesei, intrare liberă

18:00 – LECȚIA: O MEDITAȚIE CU ȘAPTE TEME, lansare de carte de Octavian Saiu

18:00 – THE TRAGEDIAN, regia: Miranda Henderson (Spectacol în engleză)

18:00 – AGLAJA, regia: Ștefan Lupu

20:00 – ALEARGĂ – Fals jurnal de jogging, concept: Silvia Calin

21:00 – DIALOG UNDERCLOUD CU REGIZORUL MIHAI MĂNIUȚIU, directorul Teatrului Național Cluj, intrare liberă

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

 

Miercuri – 31 august

14:00 – Workshop susținut de Alister O’Loughlin (protagonistul spectacolului „The tragedian”)

18:00 – INDIANUL VREA ÎN BRONX, regia: Iarina Demian

19:30 – CE ÎNVÂRTE OMUL DREPT, regie colectivă

21:30 – OPINIILE UNUI CLOVN, regia: Anca Maria Colțeanu

23:03 – (P)ROTAGONISTA, regia: Mariana Cămărășan & Amalia Iorgoiu 

20:30 – GALA UNDERCLOUD 2016, intrare liberă în limita locurilor disponibile